Tak powinno być, ale czy tak jest w rzeczywistości? Oto jest pytanie. Inspekcja Handlowa postanowiła to sprawdzić.

Przede wszystkim należy wskazać, że odblaski zaliczamy do środków ochrony indywidualnej. Są to zatem wyroby przewidziane do noszenia bądź trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub zdrowie. W tym przypadku wyroby te zwiększają widoczność użytkownika na drodze, co szczególnie ważne jest w terenie niezabudowanym, na nieoświetlonych drogach.

Od 31.08.2014r., zgodnie z przepisami ruchu drogowego, obowiązkowe jest noszenie odblasków poza terenem zabudowanym po zmroku. Niedostosowanie się do tego wymogu może zostać ukarane mandatem karnym. Obowiązkiem tym objęci zostali wszyscy piesi, a więc zgodnie z definicją osoby znajdujące się poza pojazdem na drodze i niewykonujące na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również m.in. osobę prowadzącą pojazd dwukołowy, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Wymagania techniczne dla odblasków określają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21.12.2005r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) oraz norma zharmonizowana PN-EN 13356 „Akcesoria zapewniające widzialność, przeznaczone do użytku pozazawodowego. Metody badań i wymagania”. I właśnie te zagadnienia sprawdzała Inspekcja Handlowa. W trakcie kontroli sprawdzano główne parametry mające wpływ na bezpieczeństwo użytkownika czyli współczynnik odblasku i wielkość powierzchni elementu odblaskowego odbijającej światło. Ponadto ocenie podlegała prawidłowość oznakowania wyrobów, prawidłowość procedury oceny zgodności, spełnianie wymagań w zakresie instrukcji.

Inspekcja Handlowa w Szczecinie w tym zakresie sprawdziła 18 partii akcesoriów odblaskowych. Nieprawidłowości stwierdzono w odniesieniu do 17 badanych partii. Kwestionowano wartość współczynnika odblasku, brak oznakowania CE potwierdzającego spełnianie przez wyrób stosownych wymagań, brak certyfikatów oceny typu WE i deklaracji zgodności, brak lub niepełne instrukcje użytkowania. O wynikach kontroli powiadomiony został Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Szczegóły dotyczące wyników kontroli Inspekcji Handlowej w Szczecinie na stronie http://bip.wiih.pomorzezachodnie.pl/strony/644.dhtml.

Szczegóły dotyczące kontroli prowadzonych przez wszystkie inspektoraty Inspekcji Handlowej w kraju oraz porady dla kupujących odblaski znajdują się na stronie https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11650.